Aktualnie ratujemy
Najciekawsze rasy kotów.

Koty to zaraz po psach – jeżeli nie równolegle do nich – najpopularniejsze zwierzęta domowe. Niektórzy widzą w nich rozkosznie mruczące, puchate, miłe kociaki, ogrzewające nasze kolana i domagające się wiecznych pieszczot. Jeszcze inni zwracają uwagę na ich niezależność oraz nieufne podejście do człowieka. Jedna z teorii, porównująca psy i koty mówi, że pierwsze przywiązują się do człowieka, a te drugie do miejsca. Ile w tym prawdy? Zapewne wszystko zależy od cech konkretnego czworonoga. Ale czy wiecie, że przodkiem kota był jeden z najgroźniejszych drapieżnych ssaków? Tzw. Miacyd, który polował na swoje zdobycze, poruszając się wśród gałęzi drzew? Jego charakterystyczną cechą były długie, ostre kły, służące do cięcia mięsa. To z miacydów wyodrębniły się kolejne odmiany kotów.

Wraz ze zmianą środowiska naturalnego i niejednokrotnie pogarszającymi się warunkami życia, koty musiały dostosowywać się do położenia, w jakim się znajdywały. W tym przypadku mówimy o naturalnej selekcji ras kotów oraz naturalnej mutacji ich genów. Drugi rodzaj ewolucji tych ssaków jest już stricte związany z człowiekiem, który poddawał je selekcji hodowlanej, a więc celowemu łączeniu osobników. Obecnie mamy do czynienia z rasami, które stały się swego rodzaju „efektem ubocznym” takich działań. Dane, dotyczące uznanych przez specjalne organizacje ras, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, są sprzeczne. Jedne mówią o setkach ras, a inne o niespełna 40-stu formalnie uznanych. A ile jest takich, o których istnieniu nie mamy pojęcia? Można to sobie wyobrazić.

Przygotowaliśmy dla Was kilka kocich ras, które wyróżniają się na tle pozostałych. Zapraszamy do lektury.

 

CORNISH REX

 

Rasa ta została wyodrębniona zupełnie przypadkowo przez skrzyżowanie z typowym „dachowcem”. Cechuje go krótka i niesamowicie poskręcana sierść. Jednak nie to go wyróżnia. Wrażenie robią duże uszy, przypominające kształtem uszy nietoperza. Czy dzięki temu lepiej słyszy? Być może. Doskonale wiemy, że większość zwierząt, posiadających dużej wielkości uszy, może pochwalić się wyostrzonym słuchem.

To kot ubóstwiający zabawę i co ważne, podczas niej nie używa pazurów. Bardzo dobrze czuje się w domostwie, gdzie cały czas coś się dzieje. Nie należy do kotów, wylegujących się całymi dniami na zapiecku. Jest energiczny, żywiołowy, ruchliwy i skoczny. Poza tym mocno przywiązuje się do człowieka, dlatego też źle znosi samotność. Bywa zazdrośnikiem.

 

HIMALAYAN

 

Kot himalajski. Skrzyżowanie kota perskiego z syjamskim. Jego długa, puszysta sierść – najczęściej ciemniejsza na głowie i ogonie, w dodatku stająca się jeszcze bardziej obfita w okresie zimowym – niewątpliwie zachęca do częstego tulenia... ten kociak nie powinien mieć nic przeciwko. Uwagę przykuwają również jego szafirowe oczy.

Mimo, że wyraz mordki może sugerować, że himalayan jest przez większość swojego życia mocno poddenerwowany, to mylne wrażenie. To stosunkowo żywotne, towarzyskie i lubiące zabawę zwierzę. Jego ciekawość świata może jednak spowodować, że nie jeden dzbanek wyląduje z hukiem na podłodze :-)

 

KOT BALIJSKI

Początkowo traktowany jako odmiana kota syjamskiego, gdyż to od tej rasy wziął swój początek. Jednak od lat 70. nadano mu nową nazwę i uznano za odrębną odmianę.

Jest niesamowicie smukły, zgrabny, a jednocześnie dobrze umięśniony. Rysy głowy przypominają kształt głowy dzikiego kota. Mieszczące się na niej duże i szeroko rozstawione uszy, działają niczym radary. Jego futro jest bardzo delikatne, błyszczące i przyjemne w dotyku. Uwagę przykuwa również długi, cienki ogon. Ze względu na swoją specyficzną budowę oraz delikatne futro, kot ten jest wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatur, a szczególnie na zimno.

Balijczyk to zwierzę towarzyskie, przyjacielskie i kochające człowieka. Jest żywiołowe, pogodne, lubi zabawę oraz głooośne mruczenie...

 

 

MANX

 

Kot pochodzący z Wyspy Man, znajdującej się na Morzu Irlandzkim. Jest to rasa znana już od 250 lat. Niegdyś słynąca z polowania na szczury. Do wyróżniającego się wyglądu Manxa przyczyniła się sama Matka Natura. Poskąpiła mu ona bowiem... ogona oraz wyposażyła w dłuższe od przednich, tylne łapy.

Inteligentny, zaradny i szybko pojmujący komendy. Niektórzy właściciele nauczyli je nawet pilnować swojego domostwa! Dzięki temu, że wyróżnia się on terytorializmem, musi robić to niezwykle skutecznie. Toleruje jednak inne zwierzęta. Chętnie wskoczy do wanny lub pod prysznic.

 

SFINKS

Sfinks powstał ze skrzyżowania kota domowego. Miało to miejsce w II poł. XX wieku. To wtedy urodziły się pozbawione owłosienia kocięta. Ale czy wiecie, że w rzeczywistości mają one futerko? Tylko niezwykle krótkie, delikatne i rzadkie, w dotyku przypominające zamsz. Poza tym sfinksy pozbawione są brwi oraz rzęs.

To zwierzęta wrażliwe, łagodne i bystre. Mimo, że uwielbiają być blisko człowieka i chętnie wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, bywają zazdrosne, uparte i dociekliwe. Dlatego wymagają cierpliwego i zdyscyplinowanego właściciela.

 

SZKOCKI ZWISŁOUCHY

 

Koty pochodzące ze Szkocji. Jak sama nazwa wskazuje wyróżniają się niewielkimi, zwisającymi uszami, które dodatkowo zaokrąglają optycznie głowę. Niestety przez swój wygląd bywają dyskryminowane i niedopuszczane do wystaw. Mają również duże oczy i krótką, drobną sierść – chociaż znana jest odmiana z dłuższym owłosieniem.

Rasa ta należy do zwinnej, energicznej, uwielbiającej polować, ale z drugiej strony bardzo wrażliwej. Przywiązuje się z reguły tylko do jednego członka rodziny. Jest spokojny, łagodny, bezkonfliktowy i uległy. Będzie żył w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi.

 

TOYGER

 

Kiedy patrzymy na tego kota odnosimy wrażenie, że to miniaturowy tygrys. Nic bardziej mylnego. Został on bowiem stworzony właśnie w tym celu. Rozwój rasy nastąpił w roku 1980, kiedy zaczął uzyskiwać coraz więcej cech, charakterystycznych dla dzikiego kota drapieżnego. Tygrysie umaszczenie, grube, puszyste futro, długi, wijący się ogon oraz tygrysi chód, to jego cechy szczególne.

Wbrew pozorom to kot o bardzo przyjaznym i ciepłym usposobieniu. Jest wesoły, żywotny, lubiący zabawy z dziećmi. Poza tym jest niesamowicie spokojny oraz posłuszny. Z chęcią się uczy i ewidentnie ma talent do szybkiego przyswajania wiedzy. To jeden z najbardziej statecznych kotów.

 

Koty to bez wątpienia wyjątkowe stworzenia. Pod wpływem działań człowieka, ale także i w wyniku naturalnych procesów, na przełomie wieków zyskiwały – i cały czas zyskują – wiele nowych cech – nie tylko związanych z charakterem, ale również z wyglądem zewnętrznym. Nie każdy kot, przypominający drapieżnika, będzie posiadał jego cechy, tak jak nie każdy kot, wyglądający na ostoję spokoju, będzie przesypiał pół dnia na tapczanie. Niektóre z nich zyskały odporność na choroby, a inne są na nie bardziej podatne. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jakiego kota posiadasz, masz wobec niego zobowiązania. Pamiętaj, że każdy nawet najmilszy kociak, który będzie źle traktowany oraz nieodpowiednio prowadzony, prędzej czy później pokaże swoje pazurki...

A Ty masz kota na punkcie kota?

Zdjęcia

Zgłoszenie o wsparcie Wesprzyj polskie konie Mini Farma Klub Centaurusa Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

psy@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie