Aktualnie ratujemy
Zamarznąć nie dajmy - dokarmiajmy!

Zamarznąć nie dajmy - dokarmiajmy!


Nadejście zimy oznacza nowe wyzwania dla wszystkich zwierząt. Ciężko o jedzenie, wodę, schronienie i ciepło, a czym mroźniejsza i dłuższa zima, tym przetrwanie jest trudniejsze. Dlatego też wszyscy eko- i zwierzolubni ludzie starają się wspomagać dzikie zwierzaki w ich staraniach o dotrwanie do cieplejszych dni. Jeśli i Ty zastanawiasz się, w jaki sposób możesz im pomóc, rozwiązanie jest proste: dokarmiaj zimą ptaki!

Kiedy spadnie uniemożliwiający ptakom żerowanie śnieg, jest to idealny moment do rozpoczęcia ich dokarmiania. Jednak - aby ptaszkom pomóc, a nie zaszkodzić - musimy trzymać się pewnych zasad i pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Najważniejszym jest, aby być systematycznym i nie zaprzestać karmienia przed nadejściem wiosny. Ptaki bardzo szybko przywyczajają się do miejsca żeru, przez co będą wracały do niego i czekały na pokarm, co może skończyć się tragicznie, jeśli o nich zapomnimy.
 


Drugą kwestią jest sam karmnik. Budowanie zimowego domku dla ptaków może być wspaniałym sposobem na zaangażowanie dzieci w działania ekologiczne. Tu też jednak nie możemy zapomnieć o pewnych sprawach. Idealny karmnik udzieli schronienia przed wiatrem i śniegiem. Zapewni też, że dostarczane przez nas pożywienie nie zamoknie, a dzięki temu się nie zepsuje. Bardzo ważna (choć często o niej zapominamy) jest woda: jeśli jest to możliwe, powinniśmy zagwarantować ptakom dostęp do wody w karmniku lub poidło w jego pobliżu. Za każdym razem, gdy dosypujemy świeże jedzenie, warto oczyścić wnętrzne karmnika z odchodów i resztek - zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób.

Samo jedzenie też nie jest kwestią błahą - czasami słyszy się o karmieniu ptaków okruchami, starym chlebem lub ogólnie resztkami jedzenia. Podczas gdy kruszone pieczywo jest akceptowalne, nie powinno stanowić głównej części pokarmu. Absolutnie nie powinniśmy dawać ptakom nic, co jest zepsute czy spleśniałe. Bardzo dobrym wyborem są natomiast ziarna, daktyle, morele, porzeczki, rodzynki, zamrożone owoce czarnego bzu, aronia, orzechy. Tradycyjna słonina (niesolona) także będzie bardzo pomocna i doceniona przez ptaszki, podobnie jak smalec.

Jeśli poświęcimy na to nieco czasu i energii, to każdy z nas jest w stanie uratować sporo ptasich żyć nadchodzącej zimy. Róbmy to jednak z głową i odpowiedzialnie. Uczmy tego samego nasze dzieci! W ten sposób będziemy mieli pewność, że gdy przyjdzie wiosna, wyfruną spod naszej opieki zdrowe i pełne sił ptaki.

 

Zgłoszenie o wsparcie Wesprzyj polskie konie Mini Farma Klub Centaurusa Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

psy@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie