Aktualnie ratujemy
Zostań domem tymczasowym

Codziennie otrzymujemy wiele próśb o pomoc dla bezdomnego zwierzaka. Niestety bywa, że ze względu na brak miejsca, a co za tym idzie niemożnością przyjęcia zwierzaka w potrzebie, musimy odmówić. Pod naszą opieką znajduję się wiele Burków i Mruczków, które wypatrują domów stałych. Czas, jaki upływa od momentu, kiedy trafią pod naszą opiekę, do chwili znalezienia domu docelowego, bywa, że liczony jest w miesiącach. Mając na uwadze dobro podopiecznych, chcemy, aby ten okres oczekiwania spędzały w domowych warunkach, pod troskliwą opieką opiekunów tymczasowych. Zwiększa to szansę na znalezienie domu stałego i daje miejsce na ratowanie kolejnych zwierząt.

 

Pytania i odpowiedzi:

 

Czym jest dom tymczasowy?

Idea domu tymczasowego polega na zapewnieniu okresowej opieki Burkowi lub Mruczkowi. Dom tymczasowy to dla nich szansa na normalne życie. Bez względu na to jak byśmy się starali, mając pod bezpośrednią opieką kilkadziesiąt psów i kotów, nie jesteśmy w stanie zapewnić im warunków, takich jak w prawdziwym domu. Nawet hotele domowe, z których korzystają nasi podopieczni, to nie to samo co dom.

Dom tymczasowy opiera się na wolontariacie i każdorazowo jest zawierana umowa z fundacją.

 

Jak długo zwierzak przebywa w domu tymczasowym?

Zwierzak przebywa u swojego tymczasowego opiekuna do momentu znalezienia mu domu stałego. Czasem jest to kilka dni, czasem kilka miesięcy. Fundacja przez cały okres pobytu  zwierzęcia w domu tymczasowym intensywnie poszukuje dla niego domu stałego. Oczywiście można nas w tym wesprzeć, samodzielnie zamieszczając ogłoszenia. Podpowiemy jak to robić. Ogromną pomocą w szukaniu domów są informację dostarczane przez tymczasowego opiekuna. O tym jak zwierzak reaguje na różne sytuacje, na temat jego aktywności, przyzwyczajeń.

 

Jakie korzyści ma Burek i Mruczek z domu tymczasowego?

Są one ogromne! Zwierzak, który przebywa w domowych warunkach, uczy się współpracy z człowiekiem, nabiera do niego zaufania. Łatwiej i znacznie szybciej przebiega jego ewentualne leczenie czy socjalizacja. Opiekun poznaje charakter zwierzaka oraz przyzwyczajenia, a co za tym idzie, znacznie zwiększa to szansę na znalezienie najlepszego domu stałego. Takiego na zawsze.

Psy i koty, które mieszkają w warunkach domowych, pod troskliwą opieką swoich opiekunów, przechodzą błyskawiczną metamorfozę. Pięknieją i stają się bardziej kontaktowe, pogodne, wesołe. Co również zwiększa ich szansę na dom stały. Taka indywidualna opieka to dla nich lekarstwo i dla ciała, i dla, często pokiereszowanej, duszy.

 

Jakie koszty są związane z daniem domu tymczasowego?

Gdy zdecydujesz się na zostanie domem tymczasowym, podopieczny przyjedzie do Ciebie ze swoją wyprawką (miski, posłanie, smycz, obroże czy transporter, żwirek, kuweta – zależnie od potrzeb) Fundacja pokrywa koszt utrzymania, profilaktyki weterynaryjnej oraz ewentualnego leczenia zwierzaka. Ty ofiarujesz to co najcenniejsze i nieprzeliczalne na pieniądze – swój czas i troskę.

 

Co jeśli zwierzak zachoruje?

Wtedy wspólnie ustalamy sposób postępowania, klinikę, z której usług zwierzak będzie korzystał. Fundacja kontaktuje się bezpośrednio z kliniką i również bezpośrednio z kliniką się rozlicza. Każdorazowa wizyta u lekarza jest uzgadniana z fundacją.

 

 

Czego oczekujemy od domów tymczasowych?

Troski i odpowiedzialności. Nie zawsze znamy historię podopiecznego, nie zawsze wiemy czy zachowuje czystość, czy trzeba będzie go tego nauczyć. Nie zawsze wiemy jak dany zwierzak będzie się zachowywał w nowym miejscu. Pamiętać też należy, że wyjazd do domu tymczasowego jest dużą zmianą, a co za tym idzie, wiąże się ze stresem. Pies czy kot, który u nas jest pogodny, może potrzebować czasu, aby nabrać zaufania do nowych opiekunów. W takich przypadkach zawsze służymy radą i pomocą. Ważne jest, aby decyzja była przemyślana, a wszyscy członkowie rodziny zgadzali się na przyjęcie pod czasową opiekę zwierzaka.

 

Kto może zostać domem tymczasowym?

Osoba pełnoletnia, mająca ustabilizowaną sytuację życiową, której na sercu leży dobro zwierząt.

 

 

Pamiętaj, dając dom tymczasowy ratujesz życie i przyczyniasz się do zmniejszenia bezdomności zwierząt. Masz towarzysza, który chętnie spędzi z Tobą czas. Masz zapewnioną pełną pomoc, a także karmę i pokrycie kosztów leczenia w razie konieczności.

 

Chcesz pomóc? Wypełnij zgłoszenie dostępne tutaj: formularz

Masz pytania? Zadzwoń: 518 569 487

Zgłoszenie o wsparcie Wesprzyj polskie konie Mini Farma Klub Centaurusa Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

psy@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie